Метод контроля на базе компьютерных технологий в единой системе контроля

Богомолов Н. Ф.1, к. т. н, доцент; Троц А. А.2, к. т. н, доцент; Реутская Ю. Ю.1, старший преподаватель

1 Национальный технический университет Украины «Киевский политехнический институт имени Игоря Сикорского», г. Киев, Украина.
2 Национальный университет биоресурсов и природопользования Украины, г. Киев, Украина

Метод обробки інформації дозволяє описати термодинамічний стан об'єкта регулювання на основі опису всього комплексу енергетичних станів взаємодії його параметрів в єдиній системі контролю, що в свою чергу дозволяє здійснювати контрольно-регулюючий вплив на об'єкт регулювання в рамках заданої точності.

Ключові слова: метод обробки інформації, метод контролю; прогресуючий простір.

Control method can describe the thermodynamic state of produce from the description of the whole complex interaction energy states its parameters in a single control system, which in turn allows the control and regulating effect on the object of regulation within a prescribed accuracy

Ключевые слова: метод обработки информации, метод контроля; прогрессирующее пространство.

The results of the development of methods for calculating the sensitivity function in the presence influence the characteristics of electronic products environmental factors are presented. Sensitivity calculating scheme function with help analytical method, that allows you to differentiation scheme function without methodical error are presented.

Keywords: information processing method, control method; progressive space.