Microwave power application in plasma light technology

Anatoly Kuzmichev, PhD, Volodymyr Perevertailo

National Technical University of Ukraine «Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute», Kyiv, Ukraine

Розглянуто новий напрямок світлотехніки – НВЧ плазмові світильники на прах сірки, які забезпечують безперервний спектр світіння (близький до сонячного) і є екологічно безпечними. Визначено напрями розробок у напрямку конструювання НВЧ ламп і системи НВЧ живлення.

Ключові слова: НВЧ газорозрядний світильник на парах сірки, НВЧ плазма.

Рассмотрено новое направление светотехники – СВЧ плазменные светильники на прах серы, которые обеспечивают непрерывный спектр свечения (подобный солнечному) и являются экологически безопасными. Определены направления разработок в направлении конструирования СВЧ ламп и системы СВЧ питания.

Ключевые слова: СВЧ газоразрядный светильник на парах серы, СВЧ плазма.

New trend of lighting technology – 2.45 GHz microwave plasma sulfur vapor lamps, which provide a continuous emission spectrum (similar to sunlight) and are environmentally friendly, was considered. Field of development in trend of microwave power system and microwave tubes construction is determined.

Keywords: microwave gas discharge sulfur vapor lamp, microwave plasma.

Download this file (RTPSAS_2017_s2_t07.pdf)A. Kuzmichev, V. Perevertailo[Тези]635 Kb