Ультразвукова коливальна система

Трапезон О.Г.1, д.т.н., с.н.с; Трапезон К.О.2, к.т.н., доц.

1Інститут проблем міцності ім. Г.С. Писаренка НАН України, м. Київ, Україна;
2Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», м. Київ, Україна

Визначені передумови до розроблення енергоефективної ультразвукової колива-льної системи для проведення лабораторних випробувань, зокрема на втому та міцність матеріалів та конструкцій. Наведена схема ультразвукового устаткування і проведено експеримент, за результатами котрого отримано, що обрана модель активного хвильо-вого елемента системи дозволяє отримати коефіцієнт підсилення поздовжніх коливань за критерієм мінімальних енергетичних втрат ≈ 30. Визначено, що розходження між теоретичними даними та експериментом складає не більше (2-4)% в залежності від вихідної напруги устаткування.

Ключові слова: ультразвук, коливання, підсилення, енергія, хвильовий елемент.

Определены предпосылки к разработке энергоэффективной колебательной си-стемы для проведения лабораторных испытаний, в частности на усталость и прочность материалов и конструкций. Показана схема ультразвукового оборудования и проведен эксперимент, по результатам которого получено, что выбранная модель активного вол-нового элемента позволяет получить коэффициент усиления продольных колебаний с учетом критерия минимальных энергетических потерь ≈ 30. Определено, что расхож-дение между теоретическими данными и экспериментом составляет не более (2-4)% в зависимости от значений выходного напряжения оборудования.

Ключевые слова: ультразвук, колебания, усиление, энергия, волновой элемент.

Pre-conditions are certain to development of the energy effective oscillating system for realization of laboratory tests, in particular on a tiredness and durability of materials and con-structions. The chart of ultrasonic equipment is shown and an experiment it is got on results that is conducted, that the chosen model of active wave element allows to get an amplification of longitudinal vibrations factor taking into account the criterion of minimum power losses ≈ 30. It is certain that divergence between theoretical data and experiment makes no more than (2-4)% depending on the values of output tension of equipment.

Keywords: ultrasound, vibrations, strengthening, energy, wave element.

Download this file (RTPSAS_2016_s2_t03.pdf)Трапезон О.Г., Трапезон К.О.[Тези]511 Kb