Improving the reliability of system for secure information trasmission

Vo Duy Phuc; Mai Van Ha

Faculty of Information Technology, University of Science and Technology, The University of Danang, Danang City, Vietnam

Запропоновано спосіб підвищення надійності систем прихованої передачі інформації з використанням синхронізованих генераторів хаосу на базі тунельних діодів. Розглянуто особливості зміни параметрів хаотичного сигналу для підвищення ступеня скритності інформації.

Ключові слова: прихована передача інформації, детермінований хаос, тунельний діод.

Предложено способ повышение надежности систем скрытой передачи информации с использованием синхронизированных генераторов хаоса на базе туннельных диодов. Рассмотрены особенности изменения параметров хаотического сигнала для повышения степени скрытности информации.

Ключевые слова: скрытая передача информации, детерминированный хаос, туннельный диод.

The proposed method aims to improve the reliability of the system of secure information transmission using synchronized chaos generators on the basis of tunnel diodes. The features of changes of the parameters of the chaotic signal should be considered in order to increase the degree of the secretiveness of information.

Keywords: secure communication, deterministic chaos, tunnel diode.

Download this file (RTPSAS_2017_s8_t02.pdf)Vo Duy Phuc; Mai Van Ha[Тези]397 Kb