Обгрунтування вибору методу вимірювання артеріального тиску для портативного тонометра

Гончарук А. В., Адаменко Ю. Ф., к.т.н.

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», м. Київ, Україна

Розглянуто і проаналізовано методи вимірювання артеріального тиску та сучасні портативні тонометри Запропоновано нову конструкцію зняття даних про артеріальний тиск за допомогою п’єзоелектрика та п’єзорезистивного давача.

Ключові слова: артеріальний тиск, неінвазивні методи, датчик тиску

Рассмотрены и проанализированы методы измерения артериального давления и современные портативные тонометры. Предложена новая конструкция для снятия данных про артериальное давление с помощью пьезоелектрика и пьезорезистивного датчика.

Ключевые слова: артериальное давление, неинвазивные методы измерения, датчик давления

The methods of blood pressure measurement and modern portable tonometers are considered and analyzed. The new design for removal blood pressure data using piezoelectricand piezoresistive sensor is proposedThe describe a block diagram of an optoelectronic modulation radiometer. The basic sources of noise and their relationship with the sensitivity. The effect of the modulation frequency on the transmission ratio of the optoelectronic transmitter and the sensitivity of the radiometer.

Keywords: blood pressure, non-invasive methods for measuring pressure sensor

Download this file (RTPSAS_2017_s3_t16.pdf)Гончарук А. В., Адаменко Ю. Ф.[Тези]428 Kb